Ana sayfa Güncel GEEKDOM Mini Air 11 Mini PC incelemesi

GEEKDOM Mini Air 11 Mini PC incelemesi

152
0
PAYLAŞ

GEEKDOM, merkezi Tayvan’da bulunan küresel bir operasyondur. Kom de Olde adında bir beyefendi tarafından başlatılan şirket, yaklaşık yirmi yıldır geniş bir yelpazede bilgisayar ürünleri üretiyor.

Geekdom’un özellikle aktif olduğu pazarlardan biri Mini PC sektörüdür. Şu anda bugün baktığımız Mini IT11, Mini IT8, Mini IT8 SE ve MiniAir 11’i içeren dört model üretiyor.

Bunlar, Celeron, Core i3, i5 ve i7 sınıfı işlemcileri kapsayan 8. ve 11. nesil silikona sahip, yalnızca Intel tabanlı tasarımlardır.

Son derece rekabetçi bir pazarda hizmet veren, Mini Air 11’in göz önünde bulundurmaya değer kılan hangi özellikleri var gelin birlikte inceleyelim…

Şu anda GEEKDOM, Mini Air 11’i yalnızca 8GB RAM ve yalnızca bir SKU modeli ile satışta. 256GB SSD ile gelmektedir. Bu modeln maliyeti 229 $ ve buna ABD ve İngiltere’deki satış vergisi dahildir.

Intel’in NUC bilgisayarları için yarattığı dar tanımlar göz önüne alındığında, hepsi öngörülebilir bir model izlemeye meyillidir ve MiniAir 11 istisna değildir.

Dış kısmı çoğunlukla plastik olsa da, bu ünitenin ağırlığı değerlendirdiğimiz diğerlerinden daha sağlam hissettiriyor. Ve hor kullanılmadığı sürece, bu ekipman birkaç yıl iyi hizmet verebilecek düzeydedir.

Mini Air 11 aktif olarak soğutulmuş bir tasarım olmadığı için, tasarımcılarının gündeminde hava akışı oldukça yüksek giriş-çıkış olarak tasarlandı. Her iki tarafın da hava girmesi için delikli metal bölümleri var ve sırt boyunca daha büyük bir oluklu çıkış bulunmaktadır.

Bağlantı noktalarının sayısı ve yerleşimi genellikle tasarımcıların makinenin ne için kullanılacağını düşündüklerinin iyi bir göstergesidir. MiniAir 11’dekilerin tüm girişleri gömülü olduğu için hafif bir ofis rolüne daha uygun durmaktadır.

Bu amaçla, ön yüz, güç düğmesi ve 3,5 mm ses jakı ile birlikte her biri Tip-A ve Tip-C olmak üzere iki USB bağlantı noktasına sahiptir.

Solda tam boyutlu SD kart okuyucu, sağda ise diğer tüm bağlantı noktalarını arkada bırakan bir güvenlik yuvası bulunmaktadır. Bunlara üç USB bağlantı noktası, bir HDMI 1.4 çıkışı, Mini DP çıkışı ve tek bir gigabit LAN bağlantı noktası dahildir.

Bu tasarımın öne çıkan bir gücü de USB bağlantı noktalarıdır, çünkü toplamda beş tane bulunmakta. Üçü eski tip ve ikisi yeni USB-C’dir. Bunlardan üçü 5 Gbit ve iki adet 10 Gbit veri transfer hızı sunmaktadır.

Kutudaki MiniAir 11 ile birlikte bir HDMI kablosu, MiniDP çıkışını hdmı’ya dönüştürmek için bir adaptör, bir VESA montaj plakası (vidalı), dizüstü bilgisayar tarzı bir PSU ve yumuşak bir taşıma çantası bulunur.

Yumuşak çanta hoş bir dokunuş olsa da, çoğu Mini Air 11’in bir monitörün arkasına monte edileceğinden veya bir masanın kenarına yerleştirileceğinden çok kullanışlı olacağını düşünmüyoruz.

Mini Air 11, havayı içine alması son derece güzel tasarlanmış, çünkü üst kısmı sökülebilir ve alt kısım dört küçük lastik ayaktan geçen dört vidayla ayrılabilir tasarlanmış.

Üst kısmı çıkarmak o kadar kullanışlı olmasa da, alt kısım her ikisi de değiştirilebilen M.2 depolama alanına ve DDR4 bellek yuvalarına erişim sağlayabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here