Ana sayfa Güncel Google’ a AB Tarafından Rekor Ceza

Google’ a AB Tarafından Rekor Ceza

385
0
PAYLAŞ

Google, arama sonuçlarını değiştirdiği için AB tarafından 2.4 milyar avro tutarında para cezası verdi.

Google, antitröst yasasını ihlal ettiği için Avrupa Birliği tarafından rekor düzeyde 2.42 milyar avro (2.7 milyar dolar) para cezasına çarptırdı. Karar, ABD şirketinin arama algoritmalarıyla ilgili yedi yıllık soruşturma sonrasında geldi ve Google’ın “kendi alışveriş karşılaştırma hizmetini sistematik olarak lehte ederek hâkim konumunu kötüye kullandığı” iddiasıyla sona erdi. Google’ a verilen bu ceza, 2009 yılında Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği’nin tarafından Intel’e verilen 1 milyar avroluk cezadan tam 2.5 kat daha fazlası oldu.

Davanın birincil hedefi, şirketin arama motorunda yer alan fiyat karşılaştırması özelliği olan Google Alışverişlerinde fiyat listelemesi oldu. Komisyonun antitröst bildirimine göre Google, kullanıcıların “kendi avantajlarından bağımsız” Google Alışveriş sonuçlarını gösterdiğini belirterek, rakip fiyat karşılaştırma sitelerinden yoksun kaldılar. AB, Google’ın Avrupa’da o kadar çok baskın olduğuna göre rakiplerini aktif bir şekilde zayıflatmasına izin verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Göz atabilirsiniz...  Virüsler Resimlerin İçine Saklanıyor

Bir basın toplantısında, AB rekabet komisyon üyesi Margrethe Vestager, Google’a “hayatımızda fark yaratan birçok yenilikçi ürün ve hizmet “ten övgüyle söz etti. Ancak şirketin ayrıca” pazarın hakimiyetini arama motoru olarak kendi markasını destekleyerek kötüye kullandığını da ekledi. Kendi karşılaştırma alışveriş hizmetini arama sonuçlarında ve rakiplerinin fiyatını düşürerek azalttığını “söyledi.

Google, AB tarafından şirkete rekor düzeyde verilen 2.42 milyar avro para cezasına 2 ay içerisinde itiraz etmesi gerekiyor. Bakalım Google bu kriz süresini nasıl değerlendirecek?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here