Ana sayfa Uzay NASA’nın Planı Atomik Roketlerle Mars’a Ulaşmak

NASA’nın Planı Atomik Roketlerle Mars’a Ulaşmak

99
0
PAYLAŞ

Mühendislerin geliştirdiği çok güçlü roketler sayesinde ay yolculuğu gerçeğe dönüştü ama şu ana kadar gönderilen roketlerin tümü kimyasal reaksiyonu esas alıyordu ve tonlarca yakıtın kısa süre içinde yakılması gerekiyordu. Yerçekimini yenmek ve yörüngeye ulaşmak için kullanılan bu güçlü roketlerin sınırlamaları ve yüksek maliyetleri söz konusu. NASA’nın planı Mars yolculuğunu gerçekleştirmek için yeni nesil roketlerden destek almak.

1950’li yıllarda bağlayan Nükleer Termal İtiş (NTP) sistemleriyle ilgili çalışmalar hızlandırıldı. İlk örneklerde nükleer reaktörün ısıttığı sıvı hidrojenle itiş denenmiş hem verim artışı gözlenmiş, hem de uzay yolculuklarının kısaldığı görülmüştü ama en büyük sorun 2700 C olan sıcaklıktı. Yeni plansa atomik roketlerle durumu iyileştirmek. Yakında deneme yapacak olan SpaceX Falcon Heavy rekor derece güçlü olsa da en fazla 16.8 ton kaldırabiliyor yani taşınabilecek malzeme epey azalıyor.

Göz atabilirsiniz...  Cassini'nin Yok Olmasına Sayılı Günler Kaldı

NASA’nın yeni atomik roket çözümüyle ilgili olarak BWXT adlı firmayla 18.8 milyon dolarlık geliştirme sözleşmesi imzalandı ve denemeler başlıyor. Saf tungsten ve düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum birleştirilerek yeni bir seramik metal alaşımı oluşturulacak ve yüksek sıcaklıkta zarar görmesi engellenecek. Umarız denemelerde olumlu sonuç alınır ve gelecek nesil roketler gerçeğe dönüşerek uzay yolculuğunu hızlandırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here