Ana sayfa Güncel Çin’den Hayalet Uçakları Tespit Eden Radar 2024

Çin’den Hayalet Uçakları Tespit Eden Radar 2024

933
0
PAYLAŞ
2016 yılının ağustos ayında Çin’in, başarılı bir şekilde çalışan ilk kuantum radarını ürettiğini duyurulmuş ancak radara dahil herhangi bilgi elde edilememesi ve haberi yayan kuruluşların güvenilir olmaması iddiaların pek doğru olmadığını düşündürmüştü. En son gelen haber ise Çin devlet medyasından. Radarın üretildiğini ve 100 kilometre menzile sahip olduğunu doğruladı ve bu mesafedeki ilk başarılı testlerin yapıldığını belirtti. Peki bu haberler doğru ise 1 trilyon dolar harcama yapılan F-35 projesi nasıl etkilenecek?

 

Albert Einstein’in geliştirdiği kuantum dolanıklık teorisine göre geliştirilen kuantum radarlar, diğer radar sistemleri gibi radyo dalgalarını kullanmazlar. Dolanıklık teorisine göre dolanık olan maddeler yani birbirleriyle bağlantılı olan maddeler birbirlerinden çok uzakta olsa dahi aralarında bilgi akışı sağlayabiliyor. Kuantum radarlarda da ilk olarak bir foton iki dolanık fotona ayrılıyor ve bu dolanık fotonlardan birisi üste tutularak diğeri gökyüzüne bırakılıyor ve gökyüzündeki fotonun herhangi bir nesneyle karşılaşıp karşılaşmadığı, nesneni hareket yönünün ne olduğu gibi sorulara yanıt bulunabiliyor.

 

Hayalet Uçaklar Görünür Mü Oldular

Tabi bu teknolojinin endişelendirdiği ilk şey hayalet uçak olarak adlandırılan ve radara yakalanmamaları ile ünlü olan savaş uçakları. Bunların en ünlüsü ise Loockeed Martin ve ABD’nin 10 yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yaklaşık 1 trilyon dolar harcadıkları F-35 Lightning II.  Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke bu uçaklardan onlarca sipariş vermiş durumda ve F-35’lerin toplamda yüzlerce milyar dolarlık gelir getirmesi kesin gibi ancak kuantum radarının gerçekten geliştirilmesi ve başarılı bir şekilde test edilmesi halinde bu uçaklara yönelik yoğun ilgi de bir düşüş olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu sebeple bundan sonra F-35 siparişi vermek isteyen ülkelerin daha temkinli olması bekleniyor.

 

Ö

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here