Ana sayfa Güncel Apple Samsung’a Fark Attı

Apple Samsung’a Fark Attı

360
0
PAYLAŞ
Gün geçtikçe daha büyük bir hacme ulaşan akıllı telefon pazarındaki rekabet son sürat devam ediyor. Strategy Analytics’in yayınlanan son raporuna göre teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz yıl dünya genelinde akıllı telefon kârının yaklaşık %80‘sine sahip oldu. Rapora göre akıllı telefon satışlarından elde edilen yaklaşık 58 milyar dolarlık kârın 45 milyar dolarlık bölümü iPhone ile Apple’a ait.
Üretim maliyetlerini oldukça aşağılara çekerek fiyat politikasını gözden geçiren Cupertinolu şirket, 2016’da %32 işletme kâr oranına ulaştı. Apple’ın en büyük rakibi Samsung ise 2016’da elde ettiği 8,3 milyar dolar işletme kârı ile küresel kazanç pastasından yüzde 14,6‘lık dilim aldı. Yani Apple, Samsung’a göre yaklaşık 5.4 kat daha fazla kazanç elde etti.

 Nokia 3310 Önsiparişleri

Galaxy Note 7‘lerin bataryada yaşanan probleme sebebiyle telefonları geri çağaran Güney Kore firmasını büyük oranda etkiledi. Öyle ki Samsung’un faaliyet kâr marjı geçtiğimiz yıl %11,6 iken, 2015’te yıllık akıllı telefon satışları 75,2 milyar dolardan 71,6 milyar dolara geriledi.
Samsung her ne kadar Apple’dan daha fazla cihaz satışmayı başarsa da üst segment telefonlarda hedeflere ulaşılamaması bu sonucun ortaya çıkmasına neden oldu. Diğer yandan giriş seviyesi ucuz cihazlar pazarda giderek yaygınlaşmasına rağmen Çinli üreticilerin kârları halen oldukça düşük. Öyle ki Huawei 2016’da 929 milyon dolarlık işletme kârı açıkladı ve küresel pazarda yüzde 1,6’lık dilimi elinde tutuyor. Oppo yüzde 1.5 iken en büyük rakibi Vivo ise yüzde 1.3 seviyelerinde seyrediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here