Ana sayfa Güncel Adli Google Artık Kullanımda

Adli Google Artık Kullanımda

379
0
PAYLAŞ

Adalet Bakanlığı tarafından uzun süredir hayata geçmeyi bekleyen proje Adli Google, kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Adli Google diğer adıyla Adli Veri Bankası Projesi, yargı alanında yapılmış ve yapılacak olan çalışmalar ile ilgili adli bilgiye en doğru ve en kısa yoldan ulaşabilmeye imkan sunuyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından hayata geçmesi istenen Adli Google projesi, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem ve Eğitim Daire Başkanlıkları tarafından yürütülecek.

Adli Veri Bankası Projesi kapsamında yer alacak olan bilgiler adliyelerde görev alan zabıt katipleri tarafından sisteme girilecek. Bu verilerin elde edilmesinde UYAP ekranları kullanılacak.

Adli Google projesinin en önemli getirilerinden birisi suçların istatistiklerinin en doğru şekilde alınarak en doğru raporların elde edilmesi zemin hazırlanması olacak. Bu proje ile hangi tür davaların en çok hangi illerde açıldığı, hangi kurumlarda hangi suçların işlendiği, en çok hangi suçların işlendiği, çocukları tarafından en çok işlenen suçlar gibi pek çok bilgiye en doğru şekilde ulaşılabilecek.

Proje kapsamında yapılan çalışmalardan birisi de savcı ve hakimlerin hatta Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan personellerin performanslarının tutulması olacak.

Adli Veri Bankası’nda yer alan bilgiler istenildiği zaman vatandaşlar, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları ve gazeteciler ile paylaşılacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here