Ana sayfa Güncel Renk Körlüğüne Dijital Çözüm

Renk Körlüğüne Dijital Çözüm

323
0
PAYLAŞ

Renk körlüğü az kişide var sanılmakla birlikte dünyada 300 milyondan fazla kişide bulunan bir hastalık. Gelişen teknoloji ile birlikte renk körlüğü için de dijital çözümler artmaya başladı.  Samsung bu çözümleri kendi ürünlerine kullanmaya başlıyor

Renk Körlüğü Hastalarına Müjde

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Buda kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birkaçının ayırt edilememesine sebep olur. Renk körü olanlar hastalığın seviyesine göre sadece bir kaç bin veya bir kaç yüz rengi ayırt edebilir. Normalde olması gereken rakam ise milyonlarla ifade edilmektedir.

Samsung, renk körlüğü rahatsızlığı ile ilgili Macar şirketi olan Colorlite ile iş birliğine gitti. Colorlite’in sahip olduğu teknoloji, ana renkler arasındaki belirli dalga boylarını uzaklaştırarak renkleri birbirinden geçici olarak ayrılmasını sağlıyor. Bu teknoloji markanın piyasadaki gözlüklerinde şu anda mevcut.

Samsung, renk körlüğünü tespit edebilmek amacıyla bir uygulama geliştirmiş. Uygulama ile kullanıcıların hangi seviyede renk körü olduğunu tespit edebiliyor. Bu analizin sonuçlarına göre ekrandaki renk paletini optimize ediyor. Bu sayede izleyicinin normalden daha fazla rengi ayırt edebilmesi sağlanıyor.

SeeColors adındaki bu uygulama Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’daki Android telefonlarda kullanılmakta. 2016 yılında piyasaya çıkmış tüm SUHD akıllı televizyonlarında da ön yüklü olarak sunuldu. Kullanıcılar telefondaki SeeColors uygulaması ile gerekli testleri yaptıktan sonra çıkan analizi televizyona aktarıyor ve ekrandaki renklerde kullanıcıya göre optimize ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here