Ana sayfa Güncel Yapay Zeka Kamu Çalışanlarını İşsiz Bırakacak

Yapay Zeka Kamu Çalışanlarını İşsiz Bırakacak

322
0
PAYLAŞ

Yapay zekaya sahip robot teknolojilerinin insanları işinden edeceği iddaası günümüzde oldukça yaygın hale gelmiş durumda. Geçen sene bunun gerçek anlamda ilk örneğini Japonya merkezli bir sigorta şirketinin bazı çalışanları işten çıkararak onların yerlerine yapay zekaya sahip bilgisayarları almasıyla görmüştük. Bunun üstüne yeni bir haberde İngiliz düşünce kuruluşu Reform’dan geldi.  İngiltere’de de yapay zekaya sahip robot ve bilgisayarların 250.000 kamu çalışanını işinden edeceğini iddia ediyor.

Reform’un raporunda İngiltere’de hızla ilerleyen yapay zeka teknolojisi, 15 yıl gibi kısa bir süre içinde istikrarsız çalışan kamu çalışanlarının yerini alarak zamandan ve kamu çalışanlarına harcanan paradan tasarruf sağlayacak. Rapora göre yapay zekanın en fazla rol alacağı alan kamu alanları olacak. Bakanlıklarda ve çeşitli müdürlüklerde yer alacak yapay zeka 130.000 kamu çalışanının yerini alarak 2.6 milyar euroya varan tasarruf sağlayacak.

Yapay zekaya sahip robot ve bilgisayarlara işlerini kaptıracakların sayısının oldukça fazla olduğu bir diğer bölümde sağlık sektörü olacak. Ulusal Sağlık Hizmeti’ne bağlı olarak çalışan ve hastayla bilgi alışverişi yapan, damardan verilen ilaçlar dışındaki ilaçları hastaya verme gibi görevleri yürüten sağlıkçıların %30’unun işinin yapay zeka tarafından yapılacağı öngörülen raporda içlerinde randevu veren sekreterlerin ve yöneticilerin olduğu 90.000 sağlık personelinin de işini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Raporda ayrıca robotların akciğer kanseri gibi bazı hastalıların teşhisinde ve basit operasyonlarda doktorlardan daha etkili olduğubelirtilirken bu durumun 24.000 pratisyen hekimi de işinden edebileceği belirtildi. Bu sayade sağlık sektöründeki bu değişim ülkeye 17 milyar euro tasarruf sağlayacak.

İş Kayıpları Artacak

Bu  kadar çalışanın yavaş yavaş  işten çıkartılması ve 2030 yılına gelindiğinde toplam 250.000’e yakın insanın işsiz kalması toplum ve hükümet için oldukça tehlikeli bir durum. Bu durumun farkında olan araştırmacı Alexander Hitchcock, toplumdaki bu tür hızlı değişimin düşündürücü olduğunun ve iş kayıplarının hassas bir şekilde ele alınması gerektiğinin belirtti. Tabii bu değişimin insanlara daha güvenli, akıllı ve ekonomik kamu hizmetleri olarak geri döneceğininde altını çizdi.

Belki Avrupa Birliği’nin onayladığı robot yasası gibi İngiltere’de yeni bir yasal düzenleme giderek robotların hukuki durumunu ve işsiz kalan insanlara ne yapılacağını belirleyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here