Ana sayfa Güncel Teknolojik Aletler Sürücülerin Hayatlarını Tehlikeye Sokabiliyor

Teknolojik Aletler Sürücülerin Hayatlarını Tehlikeye Sokabiliyor

497
0
PAYLAŞ

Modern teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte yaşamımız kolaylaşırken bir taraftan da yaşamlarına mal olabiliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın her anının paylaştığımız bu cihazlar özellikle sürücülerin dikkatlerini dağıttığı için ölümlere sebep olabiliyor.

Bu konu üzerinde bir araştırma yapılmış ve trafikteki 2 araç sürücüsünden bir tanesinin trafik kurallarını hiçe sayarak telefon ile uğraştığı bildirilirken, teknolojik aletlerin neden olduğu dikkatsizliğin alkollü araç kullanmaktan daha tehlikeli bir hal yarattığı belirtildi.
Allianz Teknoloji Merkezi’nce Almanya, Avusturya ve İsviçre’de ‘yol güvenliği araştırması’ yapıldı.

Bu araştırmada artan trafik kazaları ile araçların içinde kullanılan bilgi, iletişim ya da eğlence ile alakalı teknolojik aletler arasında olan ilişki incelendi. Institute for Applied Psychology ile Makam Market Research ortaklaşa yapmış oldukları araştırmada bin 600 şoförle görüşerek, sürücülerin seyir halinde iken teknolojik cihazlara dikkatlerini vermeleri sonucunda kaza riskinin önemli ölçülerde arttığı kanıtlandı.

Özellikle son üç yıl içinde kaza yapan sürücülerin % 60‘ının, kaza esnasında cep telefonlarını kullandıkları açığa çıktı. Yapılan diğer bir araştırmada ise kaza yapmamış olan sürücülerin cep telefonu kullanma oranları % 37 çıktı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here