Ana sayfa Güncel Turkcell’den Yerli Arama Motoru: YAANİ.COM

Turkcell’den Yerli Arama Motoru: YAANİ.COM

370
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde yayına başlayan yerli arama motoru Geliyoo.com haberini yapmıştık. Bir yerli arama motoru haberide Turkcell’den geldi.

Turkcell, Yandex ile işbirliği yaparak yerli arama motoru üzerinde çalışıyor. Yaani.com olacağı beklenen arama motoruyla ilgili haberler Rusya kaynaklı.

Rus Izvestia gazetesindeki habere göre Yandex ile ortaklığa giden Turkcell, “Yaani” adında arama motoru üzerinde çalışıyor. Tamamen Türkçe içeriklere sahip olacak bu yapının ülkemizdeki kullanıcılara özel servislerle birlikte geleceği haberde yer alıyor.

Bu haberler üzerine Yaani.com alan adı kayıt bilgilerini incelediğimizde bu adresin 2006 senesinde alındığı ve son güncellemenin ise 15 Şubat tarihinde yapıldığı anlaşılıyor. Bu adresin Turkcell İletişim A.Ş. üzerine kayıtlı olması, Rusya’dan gelen iddialarını önemli oranda destekliyor.

Yandex, Türkiye pazarında daha fazla rol almak istiyor

Site tasarımının Yandex’in renkleri olan kırmızı, siyah ve sarı yerine Turkcell‘in renkleri olan lacivert ve mavi tonlarının ağırlıkta olacağı Yaani’nin test aşamasında olduğu belirtiliyor. 2011 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Yandex ülkemizde hala istediği seviyelere gelemedi. Google ile olan rekabetinde hala Google’ın çok gerisinde bulunuyor.

Yerli Antivirüs Programı

Rus  şirketinin Türkiye konusunda yeni bir girişimlere ihtiyaç duyduğunu dile getiren uzmanlar, hazırladıkları raporlarda Türkiye’deki en güçlü mobil operatörüyle ortaklığın oldukça avantajlı olabileceğine belirtiyor. Anlaşılan Google’a karşı ülkemizde daha güçlü bir konuma gelmek isteyen Rus şirketi, tavsiyelere uyarak çeşitli girişimlerde bulunuyor.

 

Bu haberlerle ilgili ise ne Yandex’ten ne de Turkcell’den konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Her ne kadar Izvestia gazetesi “Yaani” projesini yerli olarak aktarsa da, muhtemelen Yandex altyapısını kullanacak olan bu proje ne kadar “yerli” olacağı tartışma konusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here