Ana sayfa Güncel Yerli Füze “BORA” Satışa Çıktı

Yerli Füze “BORA” Satışa Çıktı

309
0
PAYLAŞ

Ortadoğu’nun en büyük savunma sanayi fuarı olan IDEX 2017’e, birçok Türk şirketi de katıldı. Fuarı takip eden yabancı haber kaynakları, Aselsan’ın “Khan” adını verdiği füzenin detaylarını dünyayla paylaştı.

Ülkemizde Bora adıyla bilinen uzun menzilli füze sisteminin yabancı ülkelere satılması amacıyla tasarlanan Khan’ın, Bora ile büyük ölçüde aynı özellikleri taşıdığı düşünülüyor. Çapı 610mm olan füze sistemimim, toplam ağırlığı ise 2500 kg. Roketin savaş başlığı ise 470kg olarak belirtilmiş.

Yerli Arama Moturu: YAANİ.COM

Dünyadaki benzerleri gibi füzenin hedef sapma payı sadece 50 metre. Füzenin etkin menzilinin ise 280 kilometre olduğunu biliniyor. Konumlama uyduları ve ataletsel navigasyon sistemi gibi özellikleri barındıran füze, özellikle ülkemizin gelecekteki 1000 kilometre menzilli füze hedefleri doğrultusunda önem taşıyor. 8 yıldır üzerinde çalışılan sistem, Çin’in B-611 füze sistemi ile benzer özellikler bulunduruyor. Çin’in bu füzeleri Körfez ülkelerine satmak için ciddi bir çalışma yaptığı biliniyor. Türkiye ise NATO uyumluluğu ile ilgili sorunlar sebebiyle Çin’den bu füze sistemini almaktan vazgeçmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here