Ana sayfa Güncel Apple Sonunda Onay Aldı

Apple Sonunda Onay Aldı

382
0
PAYLAŞ

Amerikan teknoloji devi Apple insansız araç teknolojisi ile ilgili onayı sonunda almayı başardı. Kaliforniya eyaletinde yapılan başvuru nihayet kabul edildi.

Apple firması, insansız araç teknolojisi geliştirmek için bir süredir faaliyet yürüttüğü biliniyordu. Apple bu anlamda teknolojiye dair her türlü testin Kaliforniya eyaletinde gerçekleştireceğini de taahhüt etmiş oldu. Söz konusu izne ilişkin Kaliforniya Motorlu Araçlar biriminden yapılan açıklamada, Apple’ın başvurusunun onaylandığını belirtti.

Apple firması bu iznin ardından, Kaliforniya eyaletindeki kamuya açık tüm yollarda, firma mühendislerin gözetiminde insansız araçlarını test edebilecek.

Kaliforniya eyaleti yetkilileri sürücüsüz araç teknolojisi geliştirmek amacıyla izin verdiği ilk firma Apple değil elbette. Çok daha önceden bu izni alan otomotiv devleri bulunuyordu zaten. Bu firmalar arasında Volkswagen, Mercedes Benz, BMW, General Motors, Ford, Nissan ve Honda devleri Kaliforniya eyaletinde insansız araç teknolojisi geliştirmek adına test sürüşleri yapabilme hakkına sahip bulunuyordu. Bu otomotiv devleri dışında Kaliforniya eyaletinde sürücüsüz araç teknolojilerini test eden başka şirketler de bulunuyor. Teknoloji devi Google, Tesla ve Uber de bu konuda gerekli izinleri daha önceden almıştı.

Dünya devi Apple son dönemde iPhone akıllı telefon ve Mac bilgisayar satışlarında kayda değer oranda düşüş yaşadığı biliniyordu. Uzmanlar bu kaybın Project Titan adı verilen insansız araç teknolojisi programı ile telafi edilebileceği görüşünü aktardı.  Sürücüsüz araç teknolojisi sektöründe artan rekabete dikkat çeken uzmanlar, Apple’ın bu sektörde zorluk çekebileceğini ifade ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here