Ana sayfa Güncel Samsung-Huawei Davası Sonuçlandı

Samsung-Huawei Davası Sonuçlandı

351
0
PAYLAŞ

Çinli teknoloji firması Huawei’nin patentinin kendisine ait olduğunu iddia ettiği bilgilerin Güney Koreli Samsung firmasının çaldığını iddia ediyordu. Açılan davada mahkeme kararını açıklandı.

Huawei firması, rakibi olan Samsung’un kendisine ait olduğunu iddia ettiği 10 patentin 20’den fazla telefon ya da tablette kullanıldığını gerekçesiyle dava açmıştı. Huawei, patent ihlalini belgeleyerek hem Şenzen hem de Kaliforniya’da dava açmıştı.

Çin Mahkemesi verdiği kararla Samsung teknoloji devinin, Huawei firmasına patent ihlali gerekçesi ile para cezası ödemesine karar verdi. Alınan bu kararla davayı kaybetmiş olan Samsung, Huawei’ye yaklaşık 12 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

Teknoloji firması Huawei’ nin iddiası, kendi ürettiği ve geliştirdiği akıllı telefon patentlerinin, rakibi olan Güney Koreli Samsung firması tarafından ihlâli gerekçesiyle Çin’de mahkemeye vermişti. Durumu değerlendirip delilleriyle her iki tarafı da dinleyen mahkeme, davalı taraf olan Güney Koreli Samsung firmasının tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme Samsung firması tarafından ödenecek tazminat miktarının 80 milyon Yuan olduğunu açıkladı. Yani Samsung, Huawei‘nin açtığı dava sebebiyle bu rakibi olan Huawei’ye tam 12 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Karara ilişkin tebliğin avukatları aracılığı ile her iki tarafa da iletildiği bildirildi.

Çin’deki yasalar ve düzenlemeler, yabancı bir firmanın burada ayakta durmasını ve dolaylısıyla Çin’de iş yapmasını oldukça zorluyor.

Huawei’nin kendisine ait patentin, Samsung Galaxy S7’de kullanıldığını açıkladı. Ayrıca,  en önemli patentin bir 4G teknoloji özelliği ile ilgili olduğu belirtiyor.

Mahkemenin kararının ardından teknoloji devi Samsung, hem 12 milyon dolar ödeyecek hem de davada sanık statüsünde bulunan beş teknoloji firması, Huawei‘nin sahip olduğu patentleri artık kullanamayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here