Ana sayfa Güncel BTK Yeni Düzenlemeler Getirdi

BTK Yeni Düzenlemeler Getirdi

364
0
PAYLAŞ

Bilgisayar sistemlerinde siber güvenlik konusunda açıkları bulunanlara ve gerekli olan önlemleri almayanlara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bundan böyle ceza kesme uygulamasına gidiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olan BTK, ülkelerin aralarında siber savaşların artmasından sonra yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenlemeye göre BTK, bundan sonra sistemleri siber güvenlik konularında açık verenler ile gerekli önlemleri almayan kişilere ceza kesecek. Habertürk’ten verilen habere göre bilgisayarları zombileştirip siber saldırılarda kullanılmakta olan şirketler ve bireysel kullanıcılar da bu cezadan paylarını alacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kamu kurumları ve gerçek ile tüzel kişilerin olabilecek siber saldırılardan korunması amacı ile yaptırım uygulama yetkisine sahip oldu. Türkiye’ye yönelik yapılan saldırıları, Hacker’lar zombi veya köle olarak isimlendirilen bilgisayarların üzerinden yapıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu tür saldırı amacı ile kullanılan zombi bilgisayarların sahiplerini de, tedbir almaları için uyaracak. Buna rağmen gerekli tedbirleri almayanlara bin TL ile 1 milyon TL arasında bir ceza uygulayacak. Ayrıca siber güvenlik konusunda önlemlerini almayan operatörlere ve diğer özel sektör kurumları da ceza alabilecek.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/tekcom/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here