Ana sayfa Sosyal Medya Çalınan Facebook Hesabını Kurtarma

Çalınan Facebook Hesabını Kurtarma

489
0
PAYLAŞ

Birçok kullanıcının başına gelen bir durumdan bahsedeceğiz. Facebook hesabımın çalınması.

Kötü niyetli insanlar Facebook hesaplarını çalmakta ve sizin adınıza uygunsuz paylaşımlar yapmaktalar. Karşı cinse tacizden tutun, arkadaşlarınızı dolandırmaya çalışmak gibi bir sürü girişimleri olmakta.

Öncelikle hesabınızı nasıl ele geçirmiş olabilirler. Bunun çeşitli yöntemleri bulunmakta. Bu yöntemler de çok karmaşık işlerde değil aslında.

Facebook şifrenizi ele geçirmiş olabilirler ya da mail adresinizin şifresini. Bunun için bilgisayarınıza truva atı mı yolladılar ya da virüs mü bulaştırdılar gibi yöntemler aklınıza gelebilir. Bu kadar karışık işlere gerek yok aslında. Herkesin kullandığı bir yerde hesabınızı açmış olmanız bunun için yeterli. Okuldaki bilgisayarlarda, Internet cafelerde, iş yerlerindeki toplu kullanılan bilgisayarlarda hesaplarınızı açmanızda yeterli olabilir. Bir başka yöntem ise mail adresinizle üye olduğunuz sitelere koyduğunuz şifreler. Aynı mail ve şifreyle Facebook’a da üye olduysanız çok kolay şekilde şifreniz ele geçirilebilir.

Peki ne yapmak lazım. Mümkün olduğunca toplu kullanım alanlarında hesaplara girmemek ve Facebook şifrenizi diğer şifrelerinizden farklı yapmak basit 1-2 yöntem. Basitmiş görünen yöntemlerde can kurtarıcı olabiliyorlar.

Facebook hesabınız çalındı. Hesabınıza giremiyorsanız ne yapmanız gerekli. Öncelikle şifremi unuttum diyerek mailinize ya da telefonunuza kurtarma şifresi isteyebilirsiniz. Ancak hırsızlarda bunu düşünecekleri için çoktan bu bilgileri değiştirmişlerdir. Bu aşamadan sonra arkadaşlarınıza hesabı şikayet ettirip kapattırabilirsiniz ancak bu da hesabınızdan olmanıza sebep olur.

Hesabınızı geri almak için Facebook’a nüfus cüzdanınızın bir fotoğrafını yollamanız yeterli. Bu şekilde istediğiniz mail adresine kurtarma şifresi gelecektir.

Hesabınızı kurtardıktan sonra ise hemen mail adresi ve telefon numaranızı güncelleyip, mümkünse daha önce kullanmadığınız bir şifre belirlemeniz hesabınızın tekrar çalışmasını önleyecektir.

Kimlik fotokopisini güvenlik sebebiyle yollamamak isteyebilirsiniz. Bunun için endişelenmeye gerek yok. Çünkü yolladığınız fotoğrafta birçok bilginin üstünü kapatıp yollayabiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here