Ana sayfa Güncel Facebook Aklımızı mı okuyacak?

Facebook Aklımızı mı okuyacak?

375
0
PAYLAŞ

Hayalini dahi yakın zamanda kuramadığımız düşünerek yazı yazabileceğimiz günler çok yakında geliyor. Sosyal medya devi Facebook aklımızı okuyacak teknoloji üzerinde çalışmaya başladı bile. Sıra dışı geliyor değil mi. Facebook’un kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg, şirketinin üzerinde çalıştığı yeni planları hakkında bilgi verdi. Şirket ABD Savunma Bakanlığının İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nı (DARPA) yöneten, bir zamanlar Google araştırma şefi olarak çalışan Regina Dugan ile birlikte teknolojiye yön verecek uygulamalar üzerine çalışıyor. Geliştirilen ileri teknolojiler sayesinde yakın zamanda düşüncelerimiz uygulamalar sayesinde yazıya dönüştürüp derimizle duyabileceğiz.

Mark Zuckerberg, Regina Dugan ve ekibi, düşüncelerimizi konuşmadan ya da ellerinizi kullanmadan yazıya dönüştürebilecek bir teknoloji üzerine çalışıyor. Google araştırma şefi Dugan, Facebook’un amacının birkaç yıl içinde bu teknoloji sayesinde 1 dakikada 100 kelime yazılabilecek hale getirmek olduğundan bahsetti. Birçok hastalık gibi özellikle ALS hastaları için iletişim zorluğu yaşayan insanlara ‘konuşma protezi’ olacağının bilgisi verildi.

Proje üzerinde 60 Bilim İnsanı Destek Veriyor…

Regina Dugan’ın Google’da yönetici olarak çalıştığı dönemlerde, ne tür teknolojiler üzerine yoğunlaştıklarını asla dışarıda bahsetmediklerini belirtiyor. Öyle anlaşılıyor ki sosyal medya devi Facebook’un bu konularda çekinecek ya da gizleyecek bir durumun olmadığını gösteriyor bizlere. 2016 yılından beridir Facebook bünyesinde çalışmaya başlayan Dugan, teknoloji geliştirme binaları olan Building 8’de milyar dolarlık bütçeleriyle ve kalabalık bir ekip ruhuyla yeni teknolojiler geliştirdiklerini vurguladı.

Tüm bu okuduklarınız bizlere çok çok uzak ve kulağa masal gibi gelse de bilim ve teknolojinin gelişme hızı göz önüne alındığında aslında çok da imkansız sayılmazlar. Regina Dugan’ın bu teknolojinin kullanıcıyla buluşmasına birkaç yıl verdiğinin altını çizelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here