Ana sayfa Güncel Telefon Fiyatları Düşüyor

Telefon Fiyatları Düşüyor

303
0
PAYLAŞ

Türkiye’ de hizmet veren ve kısa adı MOBİSAD olan, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, Türkiye’ de 16 Nisanda yapılan anayasa değişikliği referandum halk oylamasından sonra döviz kurlarındaki düşüşün ardından birçok akıllı telefon modellerinde yüzde 15-20  seviyelerinde düşüşlerin yaşandığını söyledi. Kur seviyesindeki dalgalanmalara bağlı olarak geçtiğimiz 2 hafta içerisinde de akıllı telefon satışlarında yüzde 35 civarında bir artış yakalandığını bildirdi. 14 Mayıs Anneler Günü’nün yaklaşması,  ondan bir süre sonra da 18 Haziran Babalar Günü’nün geliyor olmasından dolayı akıllı telefon satışlarında rekor seviyeleri yakalamayı beklediklerini söyledi.

MOBİSAD Başkanı Sinan Ekşi, yaptığı açıklamada 2017 yılının başından bu yana akıllı telefon satışlarının aylık olarak 1.2 milyon adetten 850 bin adede düştüğünü, bu düşüşün daha çok fiyat bandı 600 lira ile 900 lira arasında değişen telefonlarda gerçekleştiğini bildirdi. Ayrıca o dönemde akıllı telefon almak isteyenlerin bu isteklerini döviz kur seviyelerinin yüksek olması ve referandum halk oylamasının yakın olması gibi sebeplerden dolayı tehir ettiğini, MOBİSAD olarak yüksek satış rakamına ulaşma ihtimali güçlü olan akıllı telefon satışlarının ciddi bir bölümünün yurt dışından kayıt dışı olarak gerçekleşmesi gibi bir durumdan da endişelerinin olduğunu sözlerine ilave etti.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, bu endişelerinden dolayı pek çok ürüne uygulanan vergi indirimlerinin cep telefonları için de geçerli olmasını istediklerini, kayıt dışı telefon satışlarında büyük ölçüde artış görüldüğünü vurguladı. Yurt dışından Türkiye’ye sokulan vergisiz ve kaçak akıllı telefon satışının 5 milyon civarında olduğunu tahmin ettiklerini, beyaz eşya modellerine uygulanan vergi indiriminin cep telefonlarına da mutlaka getirilmesinin gerektiğini vurguladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here