Ana sayfa Güncel Silikon Vadisinde Fiyat Patlaması

Silikon Vadisinde Fiyat Patlaması

254
0
PAYLAŞ

Teknoloji denilince ilk akla gelen yer olan Silikon Vadisi, bugünlerde bölgede bulunan ev fiyatlarındaki fahiş artış ile gündemde. Silikon Vadisi’ ndeki ev fiyatlarının astronomik rakamlara çıkması ise bu bölgede evi olanların yüzünü güldürüyor.

Yakın zamanda Silikon Vadisi’ nde 1.9 milyon dolardan satışa çıkarılan eve, satın alan şahıs tam 2.5 milyon dolar ödedi. Bu satışın ardından ise tartışmalar başladı. Nedeni ise, satılan ev 1937 yılında inşa edilmiş ve hiçbir özelliği olmayan sıradan bir köy evi görünümünde! Ev 80 yıllık olmasına rağmen satışa çıktığı fiyatın çok üzerinde alıcı bulması bölgede ticaret yapan kurum ve işletmelerden tepki aldı. Satılan ev ise Silikon Vadisinin merkezinde yer alan Bay Area’da Palo Alto içerisinde bulunuyor.

Satılan bu ev emsal gösterilerek Silikon Vadisindeki ev fiyatları anında yükselmeye başladı. Evini satanlar açısından bu durum memnuniyet oluştururken, alıcı konumunda olanlar açısından yüksek fiyatlar can sıkmaya başladı.

2 milyon 550 bin dolara satın aldığı evin yeni sahibi, konu hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, bölgedeki insanlar evin ya tadilattan geçeceğini yada evin tamamen ortadan kaldırılıp, arazisine yeni bir binanın inşa edileceğini ifade ettiler.

Teknoloji firmalarının en gözde mekanı olan Silikon Vadisinde birçok girişimci yerşleşik hayat yaşıyor. Aynı zamanda yatırımcıların da gözde bebeği olan bu bölgede hem ev sahipleri hem de kiracılar ayın sonunu iple çekiyor. Çünkü bölgedeki ev kiralarından tutunda ve diğer harcamalar normal şartların çok çok üzerinde yaşanıyor. Özellikle ev kiraları dudak uçuklatıyor.

Bu bölgede yaşayan bir sosyal medya uzmanı tarafından yapılan açıklamada Silikon Vadisinde yaşamın ve alım gücünün ne kadar zor olduğunu çok iyi anlatıyor. Sosyal medya uzmanı yıllık kazancının 160 bin doların üzerinde olduğunu ifade ederken, “Ay sonunu iple çekiyorum” dedi.

Yorum sizin…!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here