Ana sayfa Güncel Wikipedia Fuardan Çıkartıldı!

Wikipedia Fuardan Çıkartıldı!

412
0
PAYLAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nin ev sahipliği yapacağı, İstanbul’da yapılacak olan Word Cities Expo Fuarı’na davet edilenler arasından Wikipedia’nın kurucusu ve geliştiricisi olan Jimmy Wales resmen çıkartıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Jimmy Wales’in, Word Cities Expo Fuarı’nın davet edilenler listesinden çıkartıldığı belediyenin basın danışmanlığı aracılığı ile resmen duyurdu. Yapılan resmi açıklamada Wîkipedia sitesinin kurucu olan Jimmy Wales’in İstanbul’ da gerçekleştirilecek Word Cities Expo Fuarı’nın davetli listesinden çıkartılmış olduğu ve bu kararın kendisine bildirilmiş olduğu aktarıldı.

15 Mayıs – 18 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nin de ev sahipliği yapacağı kongrede, dünyanın pek çok ülkesinden akıllı şehirler konusunda öncü olarak bilinen çeşitli kurumların, kuruluşların ve ülke temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

İBB tarafından daha önce yapılan açıklamada fuara davet edilecek kişilerin arasında Apple’in kurucuları arasında bulunan Stece Wozniak’ın, Wikipedia sitesinin kurucularından olan Jimmy Wales’in ve dünyanın teknoloji füturistlerinden ve Intellectual Ventures’in mucidi olan Pablos Holman’ın da olduğu bildirilmişti.

Geçtiğimiz birkaç gün önce Türkiye’den erişimine mahkeme kararı ile erişim yasağı koyulan online ansiklopedi sitesi Wikipedia’nın erişim engelinin ne zaman kaldırılacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Açıklanan mahkeme kararında siteye engelin, sitenin kapanmasına neden olan bilgilerin kaldırılması ve Türkiye’nin ilgililere sunduğu taleplerin tek tek yerine getirilmesi sonrasında yayın yasağının kaldırılacağı iletilmişti.

Ayrıca Türkiye, Wikipedia’dan; ülkemizde temsilcilik açmasını, erişimin yasaklanmasına konu olan mahkeme kararlarının dikkate alınmasına, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve Türkiye’ye bazı çevreler tarafından yapılan karartma ve algı operasyonlarının parçası olmamasını istiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here