Ana sayfa Güncel Çocuklar İçin Kodlama

Çocuklar İçin Kodlama

689
0
PAYLAŞ

Günümüzde çocuklara kodlama mantığını öğreten ve çocukların küçük oyun ve programlar yapmalarını sağlayan birçok yazılım bulunmakta. Bu kodlama programlarını kullanmak için ise programlama bilmeye de gerek yok.  Okuma yazma bilen ve mantıklı düşünme yeteneğine sahip olan her çocuk bu kodlama programları ile programcıklar yazabilmekteler.

Kodlama eğitimine ilk olarak nasıl başlanmalı?

 

İlk olarak algoritma kurmayı öğrenmekle başlanmalıdır. Algoritma bir programın nasıl olması gerektiğini, hangi aşamaların olacağının programı yazmaya başlamadan belirlenmesidir. Algoritma kurmayı öğrenmenin en kolay yolu ise www.code.org adresidir.

www.code.org adresinde güncel oyun ve çizgi film kahramanları ile algoritma kurma öğretilmektedir. Ayrıca bu adreste kodlama mantığının temelleri de anlatılmaktadır. 4 yaş, 6 yaş, 8 yaş, 10 yaş olmak üzere çocuğun yaşına uygun seviyelerde sitede bulunmaktadır.

code.org eğitimlerinden sonra çocuklar için uygun bir kodlama programı olan Scratch programından bahsedelim.  Scratch ve Scratch2 versiyonları bulunan programın internet sitesi adresi https://scratch.mit.edu dur. Ayrıca http://scratch.eba.gov.tr adresi üzerinden de Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu küçük bir eğitim siteside bulunmaktadır.

Scratch kod bloklarını kullanarak program yazmamıza sağlayan kodlama eğitim programıdır. www.code.org sitesinde algoritma kurma mantığını öğrenen her çocuk bu programı kullanarak program yazabilir.

Günümüzde çok popüler olan diğer bir olay ise Robotik eğitimleridir. Robotik, yazılım aracılığıyla makineleri yönetmeye denir. Yani Robot yapmakta denebilir. Robotik programa da günümüzde en popüler olan Arduino’dur. Arduinoyu çocukların kullanabilmesi için ise Scratch For Arduino programı bulunmaktadır. Bu program aslında Scratch programının ta kendisidir. Sadece Arduinoyu ve sensörlerini kullanmamızı sağlayan birçok eklenti bulunmaktadır.

Daha sonraki yazılarımızda çocuklar için 3D ve çocuklar için resim düzenleme programlarıyla ilgili bilgilerde verilecektir.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/tekcom/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here