Ana sayfa Güncel Google yalan haber yayınlayan haber sitelerine savaş açıyor

Google yalan haber yayınlayan haber sitelerine savaş açıyor

261
0
PAYLAŞ

Google kullanıcılarına daha gerçek haberleri ulaştırmak için yeni bir çalışma başlattı. Haber sitelerinde yer alan asılsız ve yalan haberleri artık kullanıcılarının karşısına çıkarmayacak olan Google, aynı zamanda kendi reklam departmanı olan Google Adsense üzerinden de yalan haber yapan siteleri tespit ederek programdan çıkaracağını açıkladı.

Gün içerisinde özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda yayınlanan asılsız haberler ile karşılaşan kullanıcıların şikayetleri üzerine harekete geçen Google, kullanıcıları yanıltan, reklam için hazırlanan haberleri tespit ederek arama servisinden ve Google Adsense reklam programından çıkaracak. Her gün yayınlanan binlerce asılsız haberi okumak zorunda kalan kullanıcılar için yapılacak olan bu çalışma aynı zamanda Google tarafından reklam verenler için hazırlanan Google Adsense reklam programı içinde yapılacak. Çünkü Google Adsense kullanan haber sitelerinde yayınlanan reklamların gelir oranını da büyük ölçüde etkiliyor.

Reklam Veren Firmalar Şikayetçi

haberlerGoogle Adsense üzerinden reklam veren birçok firma kendi reklamlarının asılsız haber sitelerinde çıkması nedeniyle müşterilerine karşı güven kaybı yaşadıklarını belirtti. Öte yandan asılsız haber sitelerine giren birçok ilgisiz kullanıcının reklamları tıklaması sonucunda şirket ile ilgili olan kullanıcıların reklamlara tıklayamadıklarını çünkü belirlenen bütçelerinin çabuk tükendiğini ve reklamların çıkmadığını belirtti.

Google yaptığı araştırmalar sonucunda özellikle reklam amaçlı yazılmış olan haberlerin reklamı yapılan ürünlere dair yanlış bilgiler içerdiğini de tespit etti. Reklamı yapılan ürünlerin özelliklerinden çok daha farklı ürün satın almak zorunda kalan kullanıcılar bu yüzden de Google’ı suçlamaya başlamıştı.

Bugüne kadar haber sitelerine karşı temkinli yaklaşan ve bir çok reklam dolu haber sitesine yaptırım uygulamayan Google son dönemlerde artan şikayetlerden sonra ciddi bir şekilde haber sitelerine yaptırımda bulunacağa benziyor. Adsense programına üye olan haber sitelerini inceleme altına alınacağını belirten Google, reklamlardan gelir elde eden haber sitelerinde asılsız ve tamamen hit çekmek için haber yayını yapan siteleri engelleyecek.

Google yapacağı bu işlemlerde oldukça titiz davranacağını kaliteli ve gerçek haber yapan siteleri bu çalışmadan ayırt edebilmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve bu yüzden bu uygulamayı aşamalı bir şekilde devreye koyacağını açıkladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here