Ana sayfa Sosyal Medya Google ve Facebook sahte haber sitelerine karşı önlem aldı

Google ve Facebook sahte haber sitelerine karşı önlem aldı

282
0
PAYLAŞ

Dünyanın en çok kullandığı iki site olan Google ve Facebook, sahte haber siteleriyle mücadele etmek için kolları sıvadı. İnternet devleri artık sahte haber yapan sitelerin bünyelerinde yer almasına izin vermeyecek.

İnternet devlerinin bu kararı almasında ABD‘de yaşanan başkanlık seçimi sonrasında yaşananların etkili olduğu öğrenildi. Donald Trump‘ın kazandığı seçimlerin ardından sosyal ağlar üzerinden sürekli olarak yalan haberlerin yayılması Google ve Facebook‘u harekete geçirdi.

Google ve Facebook Sahte Siteleri Banlayacak

google-ve-facebook-sahte-haber-sitelerine-karsi-onlem-aldi1Yaşanan haberlerle ilgili büyük tepki alan ve sürekli suçlu durumuna düşürülen Facebook ve Google, bu konuda adım atma kararı aldı. İki internet devi, artık sayfalarında sahte haber yapan sitelerin bulunmasına izin vermeyecek.

Google bu kararın ardından ağında bulunan ve sahte haber ürettiği tespit edilen siteleri başlamaya başladı. Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg ise bir açıklama yaparak Facebook üzerinden asla yalan haber yapılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Facebook’un yakın bir zamanda sahte siteleri ve insanları aldatıcı reklamları engellemek için hazırladığı yeni güncellemeyi de kullanıcılarına sunacağı açıklandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here