Ana sayfa Güncel Video Paylaşanlar Dikkat, Facebook Telif Koruması Getiriyor

Video Paylaşanlar Dikkat, Facebook Telif Koruması Getiriyor

330
0
PAYLAŞ

Dünyanın dev sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, önemli bir adım attı ve video paylaşım platformuna dönüşme yolunda sinyaller verdi.

Facebook’un bu adımını müzik yayıncıları uzun zamandır bekliyorlardı. Facebook ise bu beklenti üzerinde durmuyordu. Fakat son zamanlarda Facebook bu konuda yeşil ışık yaktı.
Facebook, tıpkı YouTube video paylaşım sitesindeki videolarında olduğu gibi bundan sonra siteye yüklenecek olan tüm videoları, telifli müzik eserleri bakımından analiz edecek ve telifi korunmakta olan şarkılara yer verilen videolar da sistemden kaldırılacak.

Bu sistem devreye girdiğinde, Facebook’un tüm kullanıcıları, kendileri ile alakalı çekmiş oldukları bir videoda, o sırada arka planda çalmakta olan bir müzik eseri yüzünden bile videolarını paylaşım platformundan kaldırmak zorunda kalacaklar.

Bu sorunlar şimdilerde YouTube’da da yaşanıyor. YouTube Vlogger’ları, çekmiş oldukları videolar esnasında arka planda çalmakta olan ve kontrol edilmesi zor müziklerin yüzünden bile telif hakları korumasına takılabiliyorlar.

Müzik yayıncıları bu sene Facebook’ta, 900 kadar telifli müzik eserinin videosunu tespit ettiklerini ve bunların 600 milyon kadar izlenme rakamına ulaştığını söylediler.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/tekcom/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here