Ana sayfa Güncel Virüsler Resimlerin İçine Saklanıyor

Virüsler Resimlerin İçine Saklanıyor

289
0
PAYLAŞ

Virüsler şimdide resimlerin içine saklanıyor. Son zamanlarda açtığımız sayfalarda ortaya çıkan reklam resimlerinin içerisine saklanmış olan virüsler, bilgisayarları tehdit etmeye başladı.

Araştırmacılar bu konu ile ilgili olarak, saygın haber sitelerinde yer almakta olan reklamlardan dolayı bulaşan yeni bir istismar saldırısını belirledi. ‘Stegano Exploit Kit’ adı verilen zararlı yazılım setinde saldırganlar, kötü amaçlı olan yazılımlarını sitelerin içindeki kullanmış oldukları reklam resimlerinin piksellerine yerleştirerek gizliyorlar.

Zehirli piksel’ içermekte olan bu reklamlar, o siteyi açan kişilerin bilgisayarlarına uzaktan zararlı olan yazılımları yüklemek amacı ile kullanılıyor. Ayrıca o kişinin, virüsün saklanmış olduğu reklamı tıklamasına bile gerek yok. Bu tür reklam içeren bir siteyi ziyaret etmek virüsün bulaşması için yeterli. Eğer ki Internet Explorer kullanıyorsanız ve bilgisayarda da güncel olmayan bir Flash Player sürümü yüklü ise, mevcut açık yüzünden makine otomatik olarak ele geçiriliyor.

Saldırganlar, zararlı olan bu kodları reklam resimlerinin piksellerine gizlemek için kullandıkları bir teknik ismi olan Steganografi kullanıyorlar ve Stegano ismi de buradan geliyor. Eğer bu tür saldırıları engellemek istiyorsanız sistem yamalarının düzenli olarak yapılması, kullanılan uygulamaların devamlı güncel tutulması ve bir internet güvenlik çözümü size yardımcı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here