Ana sayfa Güncel WhatsApp Şifrelemesine Güvenmeyin

WhatsApp Şifrelemesine Güvenmeyin

334
0
PAYLAŞ

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan dev mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yazılımında bir açık bulundu. Bu durum ise kullanıcılar arasında gönderilmiş olan mesajların kolay bir şekilde kırılabildiğini ifade ediyor.
Bilindiği gibi WhatsApp az bir zaman önce bundan sonra uçtan uca şifreleme yöntemini ortaya çıkarmış ve tüm mesajlaşmalarda ‘Artık iletiler uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunmaktadır’ yazısı çıkmaya başlamıştı. Hatta WhatsApp’ın sahibi olan Facebook da bu sistemin çok güvenilir olduğunu açıklamıştı.


BTK Başkanı olan Ömer Fatih Sayan, kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp‘ta tespit edilmiş olan bu güvenlik açığına dikkat çekerek bir paylaşım da bulundu.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı olan Dr. Ömer Fatih Sayan, WhatsApp’ın, uçtan uca şifrelenmiş olan mesajları gerektiği hallerde okuyabildiğini, cihazların hafızalarında saklanan bir anahtar ile şifrenin çözüldüğünü Tweeter’da paylaştı.

Tüm bu ortaya çıkan ve herkesi tedirgin eden sözlerden sonra WhatsApp’ın nasıl bir yol izleyeceği ya da nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here