Ana sayfa Güncel Yerli Helikopter ATAK İhraç Edilmeye Başlandı

Yerli Helikopter ATAK İhraç Edilmeye Başlandı

281
0
PAYLAŞ

TAI’nin yeni Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul Düşünce Vakfı’nın etkinliğinde uzun zamandır kulislerde konuşulan bir haberi bizlerle paylaştı. Kulislerde konuşulan Pakistan’a T129 ATAK helikopterinin satışıyla ilgili resmi açıklamayı yaptı.

Yakın zamandan beri T129 ATAK‘ın diğer ülkelere satışıyla ilgili çalışmalar yürüten Türkiye, en son olarak T129 ATAK helikopterinden 1 tanesini testler için Pakistan’a göndermişti.

Birçok zorlu testi başarıyla geçen yerli üretim T129 ATAK helikopteri, Pakistanlı yetkililerden tam not almıştı. TAI Genel Müdürü Temel Kotil; bu satışın önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini açıkladı.

Temel amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan proje kapsamında geliştirilen T129 ATAK helikopterinin yabancı ülkelere de satışı yapılarak ekonomiye katkı sağlaması planlanıyordu.

Bir çok ülkenin talip olduğu ve bu ülkeler ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında ilk alıcının Pakistan olacağı açıklandı. ATAK projesi kapsamında özellikle terörle mücadelede kullanılmak üzere 19 adet T129 ATAK helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesine katılmıştı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı kapsamında üretim devam ediyor ve önümüzdeki zamandan birçok T129 ATAk Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here