Ana sayfa İnternet 72 İnternet Sitesi Kapatıldı

72 İnternet Sitesi Kapatıldı

288
0
PAYLAŞ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda kurulmuş olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi oltalama amacı ile kullanılmakta olan 72 site ile ilgili olarak işlem yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yakın takibe alınmış olan ve oltalama amacıyla kullanılan 72 internet sitesi kapatıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından oltalama amacı ile kurulduğundan şüpheli olan bazı internet sitelerini de takibe alındı ve takip sonucunda bu sitelerinde kapatabileceği belirtildi.

Oltalama siteleri internet üzerinden bankacılık, telekomünikasyon ya da ulaşım tarzı sektörlerde olan şirketlerin sayfalarına benzemekte olan siteler hazırlayıp bu siteleri kullanan kişilerden kredi kartı bilgilerini ile şifrelerini ele geçirmeyi planlıyor. Kullanıcılara gelen sahte e-mailler ile ya da arama motorlarında olan bu sahte siteler ile kolayca tuzağa düşülebiliyor.

Oltalama amacı ile satın alınmış olan alan adları ile siteler daha büyük olacak siber saldırılara da ön hazırlık amacı ile kullanılabiliyor. Kişilerin şifrelerini ele geçirmiş olan hackerlar ellerindeki bu bilgileri kullanıp daha da ileri düzey saldırılar amacı ile bilgi toplayabiliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here