Ana sayfa Mobil Apple’ın Bildirim Özelliği Yeni Başlamışken Sona Erdi

Apple’ın Bildirim Özelliği Yeni Başlamışken Sona Erdi

326
0
PAYLAŞ

Apple’ın beğenilen bildirim özelliği henüz başlamışken bitti. Apple, yeni kullanıma sunmuş olduğu App Store uygulamaları için getirdiği bildirim servisini bazı güvenlik açıkları sebebi ile kaldırmak zorunda kaldığını açıkladı.

Super Mario Run ile başlatılan uygulama yayınlandığında kullanıcılarına bildirim verme özelliği görülen bazı güvenlik açıkları sebebi ile apar topar kaldırıldı.

Yeni özellik kullanıcılar tarafından da oldukça beğenilmişti. Fakat Kunz Mejri isimli bir güvenlik araştırmacısı ciddi güvenlik açıkları olduğunu keşfetti.

Kunz Mejri, bildirimlerin cihaz bilgileri ile iCloud adresine bağlı olarak gönderilmekte olduğun farkedince XSS açığını kullanıp bu bilgileri değiştirmeyi denedi ve bu konuda başarılı oldu. Böylece uzaktan müdahaleye izin vermekte olan bu açık sebebi ile kullanıcıya giden mail içerisine de zararlı olan kodlar eklemek mümkün olduğu ortaya çıktı.

Yalnızca bununla da yetinmeyen Kunz Mejri, kullanıcının e-posta adresini hiçbir bir izin istemeden değiştirmeyi de başarmış oldu.

Apple, bildirilen bu tür açıklar neticesinde yeni sunmuş olduğu servisi kapatma kararını aldı. Şimdilik bu servisin geçicimi yoksa kalıcımı kapandığı bilinmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here