Ana sayfa İnternet Elon Musk internet projesi ile şok etti

Elon Musk internet projesi ile şok etti

268
0
PAYLAŞ

SpaceX’in kurucusu olarak bilinen Elon Musk,  internet ile ilgili hazırladığı projeyi açıkladı. Süper internet projesi olarak adlandırılan proje, duyanların ağzını açık bıraktı. 

Musk‘ın hazırladığı projeye göre internet hızının 1 gigabyte‘a inmesi için dünya yörüngesine 4.425 uydu fırlatılması gerekiyor. Şu anda yörüngede 1.419 uydunun bulunduğunu belirten Elon Musk, bu sayının artırılması için çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

Proje Sonucunda İnternet Hızı Çok Yükselecek

elon-musk-internet-projesi-ile-sok-etti1Projenin maliyeti hakkında da açıklama yapan Elon Musk, uyduların gönderilmesinin toplamda 10 milyar dolar gibi bir rakama gerçekleşeceğini söyledi. Gönderilecek ilk uydularının 800 olacağını belirten Musk, bu uyduların öncelikle ABD‘nin internet hızını artırmak için kullanılacağının altını çizdi.

Projenin ne zaman başlayacağı hakkında bir açıklama yapmayan Musk, uyduların her birinin 375 kilo ağırlığında olduğunu söyledi. Uzaya fırlatılacak olan uyduların dünyaya olan uzaklığının 1.150 – 1.275 kilometre arasında olacağı öğrenildi.

Eğer Elon Musk’un hazırladığı çılgın internet projesi gerçekleşirse, o zaman internetten bir doya indirme hızı saniyede 1 GB olarak kullanılabilecek. Proje her ne kadar çılgın olarak görülse de Google ve Fidelity‘nin şimdiden proje için 1 milyar dolar yatırım yaptıkları da öğrenildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here