Ana sayfa Sosyal Medya Facebook artık veri toplamayacağını açıkladı

Facebook artık veri toplamayacağını açıkladı

249
0
PAYLAŞ

Facebook, bir süredir satın aldığı uygulamalardan Whatsapp üzerinden kullanıcılarının kişisel verilerini topluyordu. Bu durumun kullanıcılarını rahatsız etmesi ve tepkilerin gelmeye başlaması üzerine Facebook geri adım atmak zorunda kaldı. 

Facebook tarafından yayınlanan bir raporda Birleşik Krallık‘tan gelen yoğun baskıya dayanamadıkları ve bu nedenle Avrupa’da bilgi toplama işlemine son verdikleri ifade edildi.

Facebook Artık Avrupa’da Bilgi Toplayamayacak

facebook-artik-veri-toplamayacagini-acikladi1Facebook, Whatsapp üzerinden kullanıcılarının cep telefonu numarasına ve kişisel bilgilerine erişim sağlıyordu. Ancak gelen şikayetler üzerine bu durumu bırakmak zorunda kalan sosyal ağ, bu durumun geçici olduğunu sözlerine ekledi.

Alınan kararla ilgili açıklama Facebook’un yasal işlerinden sorumlu olan Irish Data Protection Commissioner tarafından yapıldı. Şirket, Facebook’un veri toplama işlemini geçen haftadan itibaren durdurduğunu belirtirken, Almanya’da alınan emir karşısında durdurmanın gerçekleştirildiği, İngiltere, Fransa ve İtalya’da gibi birçok ülkenin ise bu veri toplama işlemi hakkında bazı incelemelerde bulunulduğu belirtildi.

Facebook, 2014 yılında anlık mesajlaşma devi Whatsapp’ı 19 milyar dolar ücretle satın almış ve geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren kullanıcılarının verilerini izinsiz olarak toplamaya başlamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here