Ana sayfa İnternet Türkiye internette özgür değilmiş

Türkiye internette özgür değilmiş

284
0
PAYLAŞ

Dünya üzerinde internetin en çok kullanıldığı ülkeler ile ilgili bir araştırma yapıldı. ABD’de bulunan Freedom House isimli kuruluş tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin internet özgürlüğünün düşük seviyede olduğu bilgisi yer aldı. 

Freedom House, dünya üzerinde internet kullanım durumunu araştırarak bu konuda rapor hazırlayan bir kuruluş olarak biliniyor. Her yıl düzenli olarak hazırlanan raporda, ülkelerin vatandaşlarına sağladıkları internet kullanım hakları detaylı şekilde yer alıyor.

Türkiye’nin Özgür Olmadığına Karar Vermişler

turkiye-internette-ozgur-degilmisTürkiye‘de bu raporda son birkaç yıldır yer alan ülkelerden birisi oldu. Geçtiğimiz sene kısmen özgür ülkeler arasına girmeyi başaran ülkemiz, bu sene hazırlanan raporda özgür olmayan ülkeler sınıfında yer aldı.

Raporda özgür olmayan internet kullanımı sağlayan 20 ülkenin arasında gösterilen Türkiye’nin neden seviye düşürüldüğü konusunda ise yapılan açıklamada, son dönemlerde internet üzerinden uygulanan erişim engelleri gösterildi.

Ayrıntılı olarak hazırlanan raporda Türkiye’de özellikle son dönemde başta Facebook, Twitter, Youtube, Instagram ve Whatsapp olmak üzere pek çok sitenin kullanımına yasaklar getirildiğinin de altı çizilmiş. Türkiye’nin daha ne kadar özgür internet olmayan ülkeler arasında yer alacağı ise merak konusu oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here